Jak souvisí Podmínka sestrojitelnosti trojúhelníku s Trojúhelníkovou teorií lásky? Hodně!

Přišlo jaro, ale před sebou máme chladný víkend – tedy alespoň dle předpovědi. Proto přináším trochu zamyšlení pro zahřátí: je vaše láska s partnerem/partnerkou rovnostranná, rovnoramenná, pravoúhlá nebo tupoúhlá 😀?

Minulý týden jsem se lekla svého tvůrčího BLOK(g)U, ale hlavně toho, že mi opět odešel počítač do “nemocnice”, proto ta delší odmlka. 

Moje přirozenost ale spočívá v kreativnosti a když ta odejde, tak si přijdu nenormální jako blázen. Za ta léta jsem si však také vypěstovala behaviorální vzorec: „Když to nejde, tak na to netlač, co bude chtít, to vyleze samo.“ 

Také je dobré BLOK zesílit a hodit ho do sarkasmu nebo vtipu, přičemž mě poslední dny inspiroval Josef Lada svými STY VESELÝCH KRESEB, kde mimo jiné líčí, jak lidé reagují na vtipy. Jednou mě pak napadl můj vlastní: 

Muž o ženě nebo vice versa: “Když jsem s Tebou, na všechno zapomenu. Po sexu zapomenu i na Tebe.” 😀 

A teď pozor! V mém přemítání o lásce přišla na řadu má „oblíbená“ matematika, z níž mi vždy šlo tak akorát konstruování/rýsování, avšak jsem se při ní dost nasmála – všichni matikáři byli vtipálci. 

Já se ale matiku zkrátka šrotila nazpaměť a opět nezapomenu poděkovat panu třídnímu z gymplu, o kterém se zmiňuji ve svém článku o první lásce. 

Pan profesor mi totiž tehdy, když jsem byla v řádné depresi, udělil alespoň čtyřku za básničku o Pythagorovi a Ludolfově čísle, protože spočítat ty rovnice se mi zkrátka nedařilo. Básničky šly samy od sebe. 

Zpět ale k rýsování a matematice – hovořit budeme o podmínce sestrojitelnosti trojúhelníku – tedy podle věty SSS (strana, strana, strana, nebo taky srdce, srdce, srdce?😀).

Minulý týden jsem se totiž dopátrala k trojúhelníkové teorii lásky podle Roberta J. Sternbergra, která spatřila světlo světa v roce 1986, tedy stejně jako já. Žádná novinka tedy a myslím si, že aplikovatelná velmi dobře – základ této teorie je takový:

Já k tomu však dodávám svou teorii.

To bylo tak: Když jsem byla v páté třídě, chyběla jsem na hodině matematiky a konstruování, probírala se zrovna podmínka sestrojitelnosti trojúhelníku podle věty SSS (tedy: strana, strana, strana).

Hned po mé absenci následovala pololetní písemka, ve které mimo jiné stálo:

  1. Sestrojte trojúhelník o a = 3, b = 4, c = 5.
  2.  Napište podmínku sestrojitelnosti.

No, trojúhelník jsem dle zadání sestrojila – to se tam psalo za 1. a já vždycky postupuju dle úkolu postupně. Takže na 2. otázku jsem odpověděla: 2. Trojúhelník jsem sestrojila, takže sestrojit lze.

Paní učitelka mě měla za vždy připravenou žačku, takže mi s politováním oznámila:

„Věrko, musela jsem ti dát 1-, velmi jsi mě sice pobavila, ale ta podmínka zní jinak.“

Když jsem se omlouvala, že jsem byla nemocná (určitě jsem stonala po té puse od Milana), učitelka řekla, že není fér vůči ostatním, abych měla čistou jedničku. No, měla pravdu, ale já taky! 😀

Myslím, že lásku není potřeba nijak dokazovat, ale trojúhelníková teorie se mi zdá být prostě super výstižná!

Do dneška však nechápu, co pořád matematici řeší, jen ztrácejí čas podmínkama!😀 Nebo ho ztrácím já? Ale třeba takové ty podmínky 1…až nekonečno…nebo od nekonečna do nekonečna…to se mi celkem líbí, i když tomu vůbec nerozumím.

Troufám si však říct, že ta nejkrásnější láska je, když a = 3, b = 3, c = 3 – podmínku sestrojitelnosti to splňuje, neboť a+b > c; b+c >a; c+a >b, i když to není nutné – během života to klidně můžou být i různé trojúhelníky než ten rovnostranný, hlavně když to drží pokupě a lze to sestrojit. No ne?

A tak tady máme lásku rovnostrannou, rovnoramennou, pravúhlou a dokonce i tu tupoúhlou.

Ta poslední se mi zdá být zajímavá – není tak ostrá jako ostatní, zato tam je vyostřená vášeň s intimitou (pokud A = vášeň, B = oddanost, C = intimita jako u Sternbergra výše).

V tom případě platí, že jaksi ta oddanost je zkrátka tupá 😀,  což asi odpovídá dnešnímu trendu: „friends with benefits.“ Nevím, jak vám, ale mně se tupoúhlé trojúhelníky rýsovaly vždycky blbě, proto nepatří mezi mé favority.

Miluji krásu, romantiku života ve městě i v divočině. Mou vášní je sdílet inspirativní romantické příběhy, které jsem při poznávání (ne)divokých krás sama zažila: očima i srdcem. Pojďte se mnou zažít nevšednost v každodennosti a naplnit se štěstím třeba jen pohledem na květinu. Můj příběh si můžete přečíst zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.