Desatero 1. první pomoci na zlomené srdce! Rozcestník

Pro obě skupiny platí: Nepřemýšlej nad tím, jak budeš „ŽÍT“, ale jak to „TEĎ“ přežiješ!

Já vím, mnoho z vás si jistě řekne, že jsou horší věci než zlomené srdce, za které já považuji jakoukoliv lež, zradu, křivdu, nečekaný rozchod, rozvod nebo i smrt. A o tom že rozvod nebo rozchod je taková malá smrt, jak mi kdysi řekl můj táta, když jsem mu plakala na rameno, zpívá i Hana Hegerová.

Tu emoci bych lépe snad nedokázala vyjádřit:

To, že tomu tak často není, hlavně mezi mužem a ženou, jen doplňuje statistika rozvodovosti, která se už léta drží na 50% hranici.

Jsem toho názoru, že tedy zlomené srdce je  jedna z největších bolestí, kterou můžeme zažít.

Proto tento a následující dva články se budou věnovat 1. pomoci na zlomené srdce: tomu, co dělat bezprostředně po tom,  kdy nás někdo vědomě nebo nevědomě citově zranil – ať už to žena nebo muž, ať už vystupovali v roli partnera/partnerky nebo „jen“ kamaráda/kamarádky.

Dnes už se nebojím přiznat, že jsem člověk, který velmi všechno prožívá a je tedy osoba velmi citlivá (=> POS = Person with Overwhelming Sentience).

Zároveň jsem se ale naučila chodit i ve zcela normálním prožívání, tedy jako člověk s běžným cítěním/vnímáním (=> PRS = Person with Regular Sentience), který dokáže brát i tu největší psychickou bolest s nadsázkou a lidově se z toho nePOS***.

Rozhodla jsem se tedy udělat tento rozcestník tak, aby následující články: 1. Pomoc na zlomené srdce pro POS/PRS pomohly co nejširší skupině, které se zlomené srdce týká.K vlastnímu životu tak přistupuji jak z hlediska subjektivního prožívání, což označuji za EZO pohled (ezo jako vnitřní nebo také určený menší skupině; utajený), tak z hlediska objektivního vnímání – EXO pohled (exo jako zkoumaný z vnějšku, určený pro veřejnost).

Podívat se na problém objektivně (EXO) znamená vyslyšet názory druhých a přistupovat k životu více pragmaticky, tedy dle zkušeností svých, ale i druhých, případně dle informací ověřených vědecky.

Po dlouhém přemýšlení a analýze průzkumu, který jsem vyhotovila a kterého se zůčastnilo 160 osob (44 mužů a 116 žen), tedy přináším toto DESATERO níže.  Doufám, že někomu pomůže překlenout „nejhorší časy“.

Přičemž mužům, kteří přeci jen prožívají citová zranění jinak, doporučuji sloupec spíše vlevo s odkazem na radu 2., 3., 4., 7. a 8.

Nicméně dodávám, že nepovažuji za ostudu, když se muž rozpláče, naopak pro mne to je silák (pokud nefňuká, když ho náhodou píchne včela, která na to bohužel nasadila život nebo přejít splav a vstoupit tak do studené vody).

Zároveň sloupec vpravo, který je určený pro „osoby velmi citlivé“ a možná spíše ženy, slouží i pro případ, že se nenacházíme doma, tedy v bezpečí, když k citovému zranění došlo. Doporučuji si kartičku vytisknout a nosit třeba v peněžence (já ji tam mám pro všechny případy pořád:)).

Desatero 1. pomoci na zlomené srdce. Prosím, čti UPOZORNĚNÍ! *Starší 18 let, ** a Jiné úplně dole na konci článku v poznámce pod čarou. P.S.: konkurence v UK dokonce přináší i 1. První pomoc v krabičce, jen za to něco zaplatíte :-).

Pokud tedy jste PRS/EXO je pro vás určeno jako pomocná berlička v těžkých chvílích desatero na obrázku výše vlevo a připravovaný článek: 1. Pomoc na zlomené srdce pro osoby s běžným cítěním (PRS), který vznikne z průzkumu, kterého se zúčastnilo 160 respondentů ve věkovém rozmezí 6-92 let (průzkum stále běží a je dostupný pro vyplnění zde).

Pokud jste více POS/EZO, je pro vás v této těžké chvíli desatero na obrázku výše vpravo a připravovaný článek: 1. Pomoc na zlomené srdce pro osoby velmi citlivé (POS), který vychází pouze z mé vlastní 27 leté zkušenosti a dalo by se říci nepoučitelnosti či určité naivity.

Ke každému vztahu – ať už to je třeba jen vztah kamarádský s mužem či ženou – totiž vždy přistupuji  bez předsudků a jakoby bez zkušeností.  Znamená to tak, že každému dávám „novou“ a zároveň „čistou“ šanci.

Opakuji – vím, že každá lež, zrada, odmítnutí může bolet „jako čert“, proto:

Nepřemýšlej nad tím, jak budeš žít, ale jak to “TEĎ” přežiješ! Držím pěsti – stojí to za to!

A než se budeš moci vyplakat nebo pro chlapy „vybít“, tak na cestu k polštáři posílám tyto dvě silové písně!


UPOZORNĚNÍ!: veškeré informace, které uvádím jsou pouze z mé vlastní zkušenosti a malého průzkumu, který jsem vyhotovila. Nepřebírám zodpovědnost za případné obtíže/nezdar.

*Dej si 2-3 panáky – pro starší 18 let – jistě by nedoporučil žádný lékař, ale i lékaři mívají bohužel zlomená srdce a jistě jako lidé by neodmítli dát si „dva panáky“ na oblbnutí bolesti.

**Součástí zklamání bývá i vztek – dnes je známo, i když asi ne zcela vědecky potvrzeno, že potlačený vztek může později přispívat k depresím, případně psychosomatickým projevům, např. bolestem zubů či kloubů.

Proto doporučuji něco zničit jako „roztrhat papír“ nebo „rozbít něco vlastního a nehodnotného“  a tím vybít vztek, případně si jít zaboxovat, což je asi lepší varianta.

Jiné (Počet mužů i žen z průzkumu, kterým pomohlo následující, je vyjádřeno číslem v zárovce):

 • Padni na kolena a začni se modlit (8)
 • Jdi do kostela (8)
 • Dej si ledovou sprchu (8)
 • Dojdi k psychologovi/terapeutovi, přesto, že čas je nejlepší lékař. Není to ostuda (6)
 • Zhluboka dýchej a počítej do tisíce (3)
 • Nechej se tetovat, ostříhej si vlasy, dej si piercing jako symbol konce a nového začátku (2)
 • Zamysli se a zkus pochopit, proč to nebyl ten pravý(á) (2)
 • Čti příběhy lidí, kterým se stalo něco podobného – knihy, články (1)
 • Poslouchej smutné písničky – nebraň se smutku (1)
 • Zpívej (1)
 • Uvědom si, že tohle se v životě stává a že člověk dělá chyby (1)
 • Sprchuj se klidně několikrát denně. Voda očisťuje nejen tělo, ale i mysl – něco, co mě tížilo se odplavuje (1).
Miluji krásu, romantiku života ve městě i v divočině. Mou vášní je sdílet inspirativní romantické příběhy, které jsem při poznávání (ne)divokých krás sama zažila: očima i srdcem. Pojďte se mnou zažít nevšednost v každodennosti a naplnit se štěstím třeba jen pohledem na květinu. Můj příběh si můžete přečíst zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.